Comment

Jack Wilkinson

Jack trained at Drama Centre London.

Theatre includes: Twelfth Night (Shakespeare's Globe) King Lear (Northern Broadsides, UK Tour), Close the Coalhouse Door (Northern Stage, UK tour), David Copperfield (Oldham Coliseum - Nominated for Best Actor at MTA Awards), Larisa and the Merchants (The Arcola), DeadKidSongs (Theatre Royal Bath) and The Good Soul of Szechuan (Watford Palace Theatre)

TV: Holby City, Doctors (BBC) and Marvellous (Tiger Aspect)

Film:  The Love Punch (Radar Films)

Radio: Close the Coalhouse Door (BBC)

 

Comment

Comment

Jade Ogugua

Jade studied at Drama Centre London

Theatre includes: The Barnbow Canaries (West Yorkshire Playhouse), The Tempest (Northern Stage & Oxford Playhouse), Scarlett (Theatre Renegade at Southwark Playhouse) and a range of roles throughout drama school.

Television: Scrotal Recall, Series 2 (Netflix/C4), Casualty (BBC) and The Guilty (Hartswood Films).

Film: Sniper (UFO)

Comment

Michelle Luther

Michelle Luther.jpg

Michelle trained at the Royal Welsh College of Music and Drama.

Theatre includes: Ghosts, Arm’s and The Man, Arden of Faversham, The Cherry Orchard, Night Must Fall & The Crucible (Clwyd Theatr Cymru), InTent (Different Breed), Early Doors (Not Too Tame), The Night Before Christmas (Different Breed), From Where I’m Standing (:Delirium), Go To Your God Like A Soldier (:Delirium), The Man (Finborough), Ker-Ching! (Frantic Assembly/Sixth Sense), Under Milk Wood and Romeo and Juliet (RADA Enterprises), Crossings (Sgript Cymru), Scotland Road (Eye Theatre, Suffolk), Hamlet H2O (ELAN Wales).

Television includes: Stella (Sky1), Charlotte (BBC3), Doctors (BBC1), Lewis (ITV), Being Human (BBC 3), Tracey Beaker: The Movie of Me (CBBC), Danielle Cable: Eye Witness (Granada), Eastenders (BBC1), The Bench (BBC Wales) and Tales From Pleasure Beach (BLAST! Films).

Voice Over: Various radio adverts, Narrator for the controversial Channel 4 ‘Bouncers’ documentary.

Colin Hurley

Colin Hurley.png

Theatre includes: The Tempest (Norwich & Norfolk Festival); Farinelli and the King (Shakespeare’s Globe); Twelfth Night & Richard III (New York, West End & Shakespeare’s Globe); Anne Boleyn (UK Tour & Shakespeare’s Globe); One Snowy Night (UK Tour); All’s Well That Ends Well (Shakespeare’s Globe); Hamlet & The Seagull (The Factory); Henry VIII (Shakespeare’s Globe); Boiling Frogs (The Factory); 50/50 (The Factory & Hampstead Theatre); Romeo and Juliet (Shakespeare’s Globe); Equus (Theatre Royal Bath & UK Tour); Hamlet (The Factory); I Am Shakespeare (Chichester Festival Theatre & UK Tour); In Extremis (Shakespeare’s Globe); Much Ado About Nothing (Shakespeare’s Globe); Measure for Measure (US Tour); Troilus & Cressida & The Winter’s Tale (Shakespeare’s Globe); Here’s What I Did With My Body (The Pleasance); The Woman in Black (The Fortune Theatre); Twelfth Night & The Golden Ass (Shakespeare’s Globe); Three Sisters Two (The Orange Tree); A Month in the Country (RSC); Remember This (National Theatre); Hamlet (RSC); Camino Real (RSC); Mary Stuart, Richard III, King Lear, Wild Oats & The Good Person of Sezchaun (National Theatre); Loot & Sailor Beware (Lyric Hammersmith); The Dumb Waiter (Salisbury Playhouse); Sunday’s Children (Derby Playhouse); Macbeth (Watermill Theatre); Comedy of Errors (Bristol Old Vic); Hello and Goodbye (Custard Factory); Henry V, Edward III & Wotchit Sailor (Theatre Clywd); A Midsummer Night’s Dream & Great Expectations (Wolsey Theatre, Ipswich); Hamlet, She Stoops to Conquer & Britannicus (Salisbury Playhouse) The Tempest (Chester Gateway); Antigone (Communicado)

Television: 5 Episodes of Flowers (Kudos for Channel 4); The Gingerbread Man (Channel 4); David Copperfield (BBC); The Bill (Thames Television/ITV); Peak Practice (Central Television); Holby City (BBC); Eastenders (BBC)

Film: Black Pond (Black Pond Productions); Henry V (Renaissance Films)